Anasayfa / Blog / yem fiyatlarına destek istedi..

yem fiyatlarına destek istedi..

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, geçmiş yıllardaki gibi süt tozu üretiminin kontrollü bir şekilde açılarak üreticinin zarar etmeyeceğine yönelik uygulamaların harekete geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Çiğ Süt ve Kırmızı et sektörlerinde üretim-tedarik-arz-hayvanpazarı-mezbaha-işleme-pazarlama konularında faaliyet gösteren çiftçi, nakliyeci, sanayici, toptancı, market zincirinin kırılmaması için hertürlü ekonomik ve fiziki önlemler alınmalı” dedi.

Son günlerde yem fiyatlarında yaşanan artışlara da dikkat çeken Özcan, TMO, Tarım Kredi Kooperatifleri veya diğer yöntemlerle yem hammaddesi tedarikinde yaşanabilecek sorunlara karşı stok ve/veya indirimli satış yöntemleri kullanılarak hayvan beslemesi önündeki olumsuz ekonomik sorunlara önceden tedbir alınması gerektiğini kaydetti. Üretimi teşvik etmek için bu dönem için üreticiye çuval başı 20 lira yem desteğinin önemine işaret eden Özcan, ancak yemcilerin bunu suiistimal etmesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Yerel yönetimlere de bir çağrıda bulunan Özcan, belediyelerin üreticinin ürettiği sütü alarak yağ, peynir, yoğurt yaparak ihtiyaç sahiplerine dağıtabileceğini belirtti. Özcan, ‘Evde Kal Türkiye Üretimde Kal Türkiye’ sloganı ile yerel yönetimlerle birlikte bizim bunları yapmamız gerekiyor. Bu zor süreci ancak üretimde kalarak atlatabiliriz” dedi.

TARIMDANHABER

Hakkında Çınar Ziraat

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayvanları Telef Olan Vatandaşlara 2 Milyon 150 Bin Lira Ödendi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir