Anasayfa / Blog / Buğdayda Kök ve Kök Boğazı Çürüklüğü Hastalığına Dikkat!…

Buğdayda Kök ve Kök Boğazı Çürüklüğü Hastalığına Dikkat!…

Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü buğday üreticilerini kök ve kök boğaz çürüklüklerine karşı uyardı.

İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada; “İlimizde Buğday ekimi Kasım ayında başlamış, Aralık ayı itibariyle tamamlanmıştır. Çıkışlarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Buğdaylar fizyolojik olarak kardeşlenme dönemi başlangıcındadır. İlimizde yağışlar nedeniyle 1. üst gübrelemeye dahi başlanamamıştır.

Aralıksız devam eden yağışlar nedeniyle Buğdaylarda Kök ve Kök Boğazı hastalıklarının artabileceği dolayısıyla da verim kayıplarının olabileceği tahmin edilmektedir. Bu hastalıkla mücadele edilmediğinde % 50’ye varan ürün kayıpları olabilmektedir.

Buğday üreticilerimizin iklim koşulları uygun olduğu zamanlarda üst gübrelemeyi ve özellikle de Kök ve Kök Boğazı hastalıklarını durduran ve tedavi eden Bitki Koruma Ürünlerini kullanmaları yararlarına olacaktır. Kök ve Kök Boğazıhastalıklarına karşı kullanılacak Bitki Koruma Ürünlerini, buğdayın kardeşlenme başlangıcı ile sapa kalkma dönemi arasındakoruyucu olarak uygulamaları gerekmektedir.

Yağışlı geçen yıllarda en az iki (2) ilaçlama yapılması büyük önem arz etmektedir. Çünkü aşırı yağışlar Külleme, Septoria ve PAS hastalıklarının da artışına neden olabilmektedir. 

Bu nedenle üreticilerimizin bu konularda tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

TP

Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayvanları Telef Olan Vatandaşlara 2 Milyon 150 Bin Lira Ödendi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir